Rozmazy

Brak komentarzy do Rozmazy

Rozmazy sporządza się z grudek szpikowych i to natychmiast po wirowaniu. Utrwalanie i barwienie preparatów, j.w. Oznaczanie tzw. hematokrytu szpikowego, jakkolwiek obecnie zarzucone, daje odbicie stosunków objętościowych szpiku, które w warunkach prawidłowych powinny wynosić: szpik żółty ok. 2%, osocze ok. 51%, grudki szpikowe ok. 7%, dojrzałe krwinki czerwone ok. 40%.

-3. Z pojedynczych skupień wyłowionych z osadu grudek szpiku można również wykonać preparat przez rozgniatanie takiej grudki pomiędzy dwoma szkiełkami na-krywkowymi. Jakkolwiek preparat taki jest najbardziej wiernym odbiciem natyw- nego skupienia elementów komórkowych szpiku, trudno jest nieraz ustrzec komórki przed pewnymi zniekształceniami, spowodowanymi uciskaniem miazgi między szkiełkami. Ponad to preparaty takie są z reguły grube, co nie sprzyja ich barwieniu i obserwacji mikroskopowej.

-4. Z grudki szpikowej można również wykonać preparat histologiczny. Preparat taki pozwala na dokładne zaobserwowanie ułożenia przestrzennego elementów ko-mórkowych szpiku i charakterystyczne zmiany aplastyczne i rozrostowe szpiku, jak też rozrosty typu nowotworowego. Jednakże do badań cytologicznych preparaty takie nie są polecane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *