W przypadkach zarośnięcia całkowitego

Brak komentarzy do W przypadkach zarośnięcia całkowitego

W przypadkach zarośnięcia całkowitego w miejscu fizjologicznym odbytu można zauważyć zagłębienie pokryte promieniście pofałdowaną skórą, niekiedy zagłębienie jest nie wykształcone i widać tylko szew krocza. Podczas palpacji można stwierdzić napinanie się wypełnionego smółką jelita w momencie krzyku dziecka, jeśli ślepa bańka odbytnicy znajduje się płytko. Częściej jest widoczny podłużny lub trójkątny wał zgrubiałej skóry, przykrywający miejsce odbytu albo biegnący wzdłuż krocza do warg sromowych lub worka mosznowego. W obrębie tego wału można zidentyfikować różnej wielkości ujście jelita, niekiedy bardzo wąskie, z którego wydobywa się smółka. Czasem widoczna jest podskórna przetoka smółkowa w postaci sino zabarwionego pasma o nieregularnej szerokości i różnej długości, nieraz ciągnąca się wzdłuż moszny aż na powierzchnię brzuszną prącia. Te zmiany są charakterystyczne dla odbytu przykrytego.

U dziewczynek wady odbytu rzadko kojarzą się z całkowitą niedrożnością i zazwyczaj stwierdza się obecność nieprawidłowego ujścia w obrębie Sromu lub krocza.

Stephens proponuje prosty schemat badania, pozwalający na ocenę nieprawidłowego ujścia jelita. Trzem charakterystycznym odmianom budowy sromu odpowiadają zmiany w budowie narządów wewnętrznych miednicy mniejszej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *