Ważna jest technika wykonywania zdjęć

Brak komentarzy do Ważna jest technika wykonywania zdjęć

Należy pamiętać o tym, że wypełnienie powietrzem najbardziej obwodowego odcinka jelita wymaga czasu, przeciętnie 6-8 godzin, a nieraz więcej. Jeśli badanie wykonuje się przed upływem tego okresu, to konieczne jest uprzednie ułożenie noworodka w pozycji Trendelenburga na ok. 30 min, a przed wykonaniem zdjęć potrzymanie go głową w dół przez 5-7 min. Czasem lepka smółka przylegająca do ściany odbytnicy nie pozwala na wypełnienie powietrzem najbardziej obwodowego odcinka, dając fałszywy obraz wysokiego zarośnięcia. Również skurcz mięśnia łonowo-odbytniczego podczas ekspozycji może wyprzeć gaz z bańki odbytnicy ku górze, powodując mylną ocenę. Wreszcie obecność przetoki, przez którą wydostaje się treść gazowa, może być przyczyną nieuwidocznienia się końcowego odcinka jelita.

Odwrotnie, fałszywie niski poziom zarośnięcia może być skutkiem przesunięcia się kolumny powietrza podczas krzyku i wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Różnice mogą być duże, w granicach 2-3 cm.

Ważna jest technika wykonywania zdjęć. Noworodka należy ułożyć głową w dół, z kończynami górnymi wyprostowanymi ponad głową, a dolnymi zgiętymi pod kątem 70° w stawach biodrowych. Pozwala to drogą ucisku na brzuch na łatwiejsze wypełnienie obwodowego odcinka jelita i eliminuje nakładanie się kości udowych na kulszowe. Promień rtg powinien być scentrowany przez Icrętarz większy, a zdjęcie ściśle boczne. Wówczas słabo skostniałe kości łonowe i kulszowe nakładają się na siebie i stają się wyraźniej widoczne. Wykonanie 2-3 zdjęć pozwala na uniknięcie pomyłek wynikających ze skurczu mięśni i wpływu tłoczni brzusznej. Na zdjęciu zarys obwodowego odcinka odbytnicy musi być gładki, zaokrąglony lub dziobiasty, szeroki, całkowicie rozdęty. Tylko wówczas można interpretować zdjęcia i określić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *